Skorzystaj z lawety w tanie holowanie warszawa

Ważne informacje

Bezpieczeństwo to podstawa każdego biznesu. Pamiętaj, że każdy pojazd który przewozisz dzięki usłudze TANIE HOLOWANIE WARSZAWA jest ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Nie musisz się obawiać, że Twój pojazd zostanie uszkodzony przez czynniki zewnętrzne  lub w trakcie holowania. 

O nas

TANIE HOLOWANIE WARSZAWA to element większej grupy MLP Serwis - lidera na rynku napraw powypadkowych i mechaniki pojazdowej. 

Na rynku opon samochodowych dostępne są warianty letnie, zimowe i wielosezonowe. Kilka lat wstecz oferta producentów była bardziej ograniczona i dostępne były tylko opony letnie i zimowe. Z tego tytułu prawie każdy kierowca miał dwa komplety opon, które zmieniał w zależności od sezonu. Rozwój techniki samochodowej podniósł pod zastanowienie fakt posiadania zimowych i letnich opon w konsekwencji posiadając wyłącznie jeden komplet wielosezonowych. Czy to na pewno dobre rozwiązanie?

 

TOP 3 OPON WIELOSEZONOWYCH 

1.Goodride Z-401

2. Goodyear Vector 4Seasons

3. Nokian WeatherProof 

 

Opona samochodowa ma kilka funkcji. Po pierwsze, dzięki niej samochód może jechać. Oznacza to, że relatywnie duży opór pozwala skutecznie ruszać z miejsca i tak samo skutecznie hamować. Po drugie, opona samochodowa ma funkcje amortyzującą, która poprawia komfort podróży. Po trzecie, odpowiada za odprowadzanie wody. Po czwarte, jej twardość a właściwie skład jej mieszanki może determinować do jazdy w odpowiedniej temperaturze. I przy tym ostatnim elemencie na chwilkę się zatrzymamy.  

Aby opona dobrze reagowała na podłoże w temperaturach dodatnich musi być stosunkowo miękka. Pamiętajmy natomiast, że wraz ze spadkiem temperatury, ta sama opona będzie bardziej twarda i jej oddziaływanie na podłoże na pewno będzie inne. Charakterystyczne boksowanie, uślizg podczas pokonywania zakrętu - to dwa najpopularniejsze zjawiska towarzyszące zbyt twardej mieszance. Z tego powodu używa się innych mieszanek, które w temperaturach bliskich zeru lub niższych zachowują swoją elastyczność, miękkość i sprężystość. Pozwala to uniknąć ww. zjawisk w mroźne dni. Oczywiście poza samym składem mieszanek gumowych, opona zimowe od letnich różnią się kształtem i profilem bieżnika. Producenci rekomendują aby wymiana opon z letnich na zimowe nastąpiła w momencie, kiedy średnie dobowe temperatury spadając poniżej 6 stopni celsjusza. No dobra, na pewno każdy już rozumie czym się różni opona letnia od opony zimowej. Czym w takim razie jest opona wielosezonowa? Jak ją rozumieć? Czy warto ją zakładać ?

Podobno jak coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. Sprawdźmy, czy tak jest również z oponami wielosezonowymi. 

Opony wielosezonowe z założenia są mieszanką pośrednią, która w teorii powinna dawać sobie radę w ciepłe i zimne dni. Takie opony są z reguły droższe niż ich letnie lub zimowe odpowiedniki, z uwagi na skomplikowaną budowę mieszanki. W krajach bardziej rozwiniętych, opony all weather lub 4season to bardzo popularne rozwiązanie od lat. Szczególnie można to zaobserwować w autach sprowadzonych z USA, ze stanów gdzie temperatury roczne wahają się od -10 do +30 stopni celsjusza.  Opony te charakteryzują się specjalnie dobraną mieszanką gum, która nie do końca liniowo zmienia swoją charakterystykę w zależności od pogody. Opony takie są dostatecznie elastyczne przy temperaturach dodatnich i dostatecznie miękkie poniżej zera. Użyłem specjalnie określenia "dostatecznie" aby wrócić trochę do ocen w szkole. Dostateczny, to w szkole podstawowej po prostu ocena 3. Ani dobra, ani zła. Po prostu jest. I tak należy rozumieć te opony. Nie można oczekiwać od tych opon cudów. To dlaczego ludzie je montują? Odpowiedz jest bardzo prosta: ze względów ekonomicznych. Oszczędności są kolosalne. Posiadając jeden komplet opon, nie korzystamy z usługi wulkanizacji dwa razy do roku. Daje to średnią oszczędność 200-300zł rocznie. Kolejna oszczędność to jeden komplet zamiast dwóch. Przy popularnym rozmiarze 185/60 R15 zakup tylko jednego kompletu wielosezonowego to w stosunku do zestawu letniego i zimowego oszczędność w okolicy 600-800zł. Z prostego rachunku wynika, że na dzień dobry mamy oszczędność sięgającą nawet 1000zł w pierwszym roku. Czy aby na pewno takie rozwiązanie jest dedykowane dla każdego? Zdecydowanie nie. Za wyborem opon allseason przemawia oczywiście cena oraz uniwersalność, przeciw natomiast jest fakt, że opony te nie nadają się dla kierowców zawodowych, którzy pokonują mnóstwo kilometrów, jeżdżą z dużymi prędkościami i pracują w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Wracając do głównego pytania: warto zmieniać opony na zimowe, jeśli są ku temu powody. Jesteś miejskim kierowcą, robisz mało kilometrów - wybierz opony wielosezonowe. Jesteś kierowcą zawodowym lub pokonujesz dużo kilometrów - korzystaj z opon letnich i zimowych. 

Z perspektywy swojego zawodu, czyli tanie holowanie warszawa wiemy, że 95% kolizji zimą wynika z nieodpowiedniego doboru opon do pory roku.

Bądź czujny, bądź ostrożny, zainwestuj w swoje zdrowie i życie.

 

Tanie Holowanie Warszawa

 

Kupuj wygodnie opony na Oponeo.pl i wymień je w naszych serwisie partnerskim.

Czy warto zmieniać opony na zimę?

12 lutego 2021
Tanie holowanie warszawa dla Skody Kodiaq RS 2020
Logotyp naszej firmy to laweta holująca samochód osobowy.